Çankaya Caddesi Vidinli Apt. 17/3 ANKARA


  Randevu : 0312 448 0 222

Retraktil Testis (Utangaç Testis) Kısırlığa Yol Açar mı ?

Erkek çocuklarda yumurtalıklardan (testis) birinin ya da her ikisinin torbalarda olmaması hali inmemiş testis olarak adlandırılır. Testisler anne karnında iken karın içinde gelişir ve testislerin torbaya inmesi bebek anne karnındayken diğer gelişmelere nazaran daha geç ve doğuma yakın dönemde gerçekleşir. Yedi aylık doğmuş bebeklerde yüzde 33 gibi çok yüksek oranda görülür, zamanında doğan yenidoğan bebeklerde yüzde üç gibi bir oranda görülür ancak zamanla inişini tamamlar. Bir yaşındaki erkek bebeklerin yaklaşık yüzde birinde görülür.

İnmemiş testislerin bazıları (yüzde 20) muayenede ele gelmez, bunların yerini, oluşup oluşmadığını anlamak gereklidir. Muayene ile kesinlikle ele gelmeyen testislerin karın içinde kalmış olma olasılığı söz konusu olup, bunu kesin olarak anlayabilmenin en güvenli yolu laparoskopidir (karın içine kamerayla bakmak) yapmak gerekir.

Bazı İnmemiş testis vakalarında testis, zaman zaman skrotum iner ve aralarda kasık kanalına geri kaçar. Bu durum retraktil testis (mobil testis, utangaç testis) olarak adlandırılır.

Paylaş :