Çankaya Caddesi Vidinli Apt. 17/3 ANKARA


  Randevu : 0312 448 0 222

Sıkça Sorulan Sorular

Web sayfamız üzerinden gönderdiğiniz soruların cevaplarını bu bölümde bulabilirsiniz. Soru sormak için İletişim sayfasındaki formu kullanabilirsiniz.

Paylaş :

Çocuklardaki böbrek taşları nasıl tedavi edilir ?

Türkiye’de bebek ve çocuklarda böbrek ve idrar yolları taş hastalığı oldukça sık görülmektedir.

Taşı olan çocuklarda ilk hedef çocuğun taştan kurtulmasıdır.

Büyüklüğü 5mm ve altında olan taşlar genellikle kendiliğinden düşebilmektedir.

Taş büyüklüğü 5-15 mm arasında olan durumlarda ise ilk tedavi seçeneği, vücut dışından ses dalgaları ile taşın kırılmasıdır. Bu yönteme ESWL denmektedir. Ancak çocuklarda taş kırma uygulaması hafif anestezi gerektirmektedir.

İdrar kanalına düşen ya da böbrek içindeki daha büyük taşlar için fleksible üretersokopi (kapalı ameliyat) ya da böbreğe bir delikten girmek sureti ile yapılan perkütan nefrolitotripsi ameliyatları gerekli olabilmektedir.

Diğer taraftan, taş hastalığı tekrar eden bir özellik gösterdiği için, çocuğun metabolik açından değerlendirilmesi ve kırılan ya da düşen taş parçalarının da kimyasal olarak incelenmesi ve taşın cinsinin ortaya konması son derece önemlidir.

Kum döken ya da taşı olan çocuklar nasıl beslenmelidir ?

Kum dökme problemi ya da böbrek taş olan çocuklarda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta su ve sıvı alımının arttırmasıdır.

Aşrı tuz ve tuzlu gıda tüketilmemesi de, böbreklerden kalsiyum, yani kum atılımını arttırabileceği için, mutlaka dikkat edilmesi gereken bir diğer noktadır.

Taşların büyük kısmı, idrardaki Kalsiyum ve Okzalat adı verilen 2 maddenin birleşmesinden meydana geldiği için, Okzalat içeren gıdaların çok tüketilmemesine çok dikkat etmek gerekir.

Okzalattan zengin gıdalar, zaten çoğunlukla, abur cubur diyebileceğimiz yiyecek ve içeceklerdir. Bunlar; Çikolata, gofret ve kakaolu yiyecekler, cipsler, çay-kahve ve kola türü asitli içeceklerdir. Ayrıca, ıspanak ve çilek de bol miktarda okzalat içeren gıdalardır. Fazla yenilen portakal ve mandalina da, vücutta okzalata çevrileceği için, bu gıdaları tam kesmeden ama kararında yemekte fayda vardır (Yani her sabah portakal suyu içmek, biraz fazla olabilir)

Süt ve süt ürünleri, çocuğun büyümesi için çok önemli olduğu için, mecbur kalınmadıkça kesilmeleri önerilmez. Ancak çok fazla tüketmemeye de özen göstermek gerekir.

Limonata, taş için koruyucu bir içecektir ve bir miktar şeker ile tatlandırılmış ev yapımı limonata, taşı olan çocuklarda önerilmektedir.

Kabızlık, barsak hareketlerini yavaşlatıp, gıdaların haddinden fazla bir şekilde emilimini arttırdığı için, kum döken ya da taşı olan çocuklarda, kabızlığa dikkat etmek de son derece önemlidir.

Bazı özel taşların (sistin, ürik asit gibi) varlığında, doktorlar daha farklı diyetler de önerebilmektedir.

Diyet ile kum dökmenin azaltılamadığı durumlarda ya da çok sık tekrarlayan taşların olması halinde, ilaç tedavisine geçmek gerekli olabilir.

Utangaç testis nedir, tedavi edilmeli midir ?

Utangaç Testis, retraktil adı verilen rahatsızlığın halk arasında bilinen adıdır. Retraktil (utangaç testis), testisin yukarıya çekilip ve  aşağı inmesi durumudur.

Ergenlik döneminde kendiliğinden geçebilen bir durum olan retraktil testis için ameliyat gerekmez. Ciddi bir risk oluşturmaz.

Su fıtığı nedir, nasıl tedavi edilir ?

Hidrosel, testisin etrafındaki kesede (tunika vajinalis) sıvı birikmesi anlamına gelir. Testisi karın içine birleştiren doğum öncesi kanalın açık kalması nedeni ile gelişir. İlk 18-24 ayda kendi kendine kapanabilir. Ancak boyut artımı varsa ya da kese içine barsaklar da giriyorsa (fıtık) cerrahi tedavi gerekir. Basit bir işlem olup hasta aynı gün taburcu edilir.

Peygamber sünneti ya da doğmalık yarım sünnetli olmak ne demektir ?

Halk arasında doğuştan sünnet ya da peygamber sünneti gibi adlarda da verilmektedir. Üretra denilen idrar kanalı penisin ucuna kadar gelişememiş, geride kalmıştır. Birlikte tam olmayan doğmalık sünnet ve peniste eğrilik (ventral kruvatur) bulunabilir. Hipospadias tedavisi için en uygun yaş aralığı 6 ay ile 1.5 yaş arasıdır. Genellikle 2 ya da 3 günlük bir hastanede yatış süresi söz konusudur (bazı olgularda 1 gün). Dört-yedi gün süre ile yeni yapılan idrar kanalı (üretra) içinde bir stent (bir çeşit tüp) tutulur.

İdeal sünnet yöntemi nedir ?

Sünnet, 1-4 ay arasındaki bebeklerde, genel anesteziye gerek kalmaksızın, sadece lokal anestezi ile, rahatlıkla yapılabilmektedir.

Lokal anestezi ile yapılan sünnetin avantajları, bebeğin genel anestezi almaması, anestezi için aç kalmasına gerek kalmaması ve genel anestezi açısından öncesinde kan tahlili gibi girişimlere ihtiyaç duyulmamasıdır.

Ancak ister lokal ister genel anestezi ile olsun, ideal olan uygulama, tüm sünnetlerin ameliyathane şartlarında yapılmasıdır.

Bu şekilde hem enfeksiyon riski çok azalır, hem de kanama gibi istenmeyen problemler ile neredeyse hiç karşılaşılmaz.

Çocuklar hangi yaşta sünnet edilmelidir ?

Sünnet, 1-4 ay arasındaki bebeklerde, genel anesteziye gerek kalmaksızın, sadece lokal anestezi ile rahatlıkla yapılabilmektedir.

Yenidoğan bebek sünneti nasıl yapılır ?

Günümüzde en doğru kabul edilen uygulama, bebek 1 aylık olduktan sonra lokal anestezi uygulayarak yapılan sünnet işlemidir.

Yeni doğan sünneti, 1-4 ay arasındaki bebeklerde, genel anesteziye gerek kalmaksızın, sadece lokal anestezi ile rahatlıkla yapılabilmektedir.

Lokal anestezi ile yapılan sünnetin avantajları, bebeğin genel anestezi almaması, anestezi için aç kalmasına gerek kalmaması ve genel anestezi açısından öncesinde kan tahlili gibi girişimlere ihtiyaç duyulmamasıdır.

Çocuk Yaş Grubunda Varikosel Tedavisi

Varikosel; testisin içinde bulunduğu ve skrotum adı verilen torbalardaki toplar damarların genişlemesi demektir. Erkeklerde kısırlık ve ağrıya yol açabilmesi nedeni ile önemlidir. Genel olarak görülme oranı ’dir. 10 yaşın altındaki çocuklarda nadiren görülen bu durum ergenliğe doğru giderek sıklaşır. Varikosel sıklıkla solda görülürken tek başına sağ tarafta görülmesi oldukça nadirdir.

Çocuklarda Kabızlık Belirtileri Nasıldır ?

Kabız olan çocuklarda, mesane ve kalın barsakların yakın komşuluk ilişkileri nedeni ile gündüz idrar şikayetleri (sıkışma, sıkışıp kaçırma), idrar yolu enfeksiyonları ve gece yatak ıslatma şikayetleri daha sık görülmektedir. Bu nedenle yukarıda bahsedilen idrar yapma sorunları yaşayan çocuklarda, kabızlık olup olmadığı mutlaka araştırılmalı ve varsa hızla tedavi yoluna geçilmelidir.

Gömük Penis Nedir ?

Mikropenis‘de penis yapısal olarak normaldir, ancak uzunluğu yaşa göre normların 2.5 SD altındadır.Yenidoğanda penis uzunluğu tam gerildiğinde pubisten itibaren en az 1.9 cm olmalıdır.

Genellikle bir nedenle testesteron (erkeklik hormonu) yetersizlği ya da testesterona cevapsızlık söz konusudur.

Doğum sonrası ve ergenlik öncesi testesteron tedavisi ile en azından cinsel ilişkiye yetecek boyutlara ulaşmak mümkündür.

Gömük penis de ise penis boyu normaldir. Ancak göbek altı yağ dokusunu fazlalığı nedeni ile ya da sünnet hatalarına bağlı olarak penis deri altında gömük kalmıştır. Bu durum mikro penisten farklı olup uygun cerrahi girişimle tatminkar sonuçlar alınabilir. Gömük pipi tedavisi hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız.

Çocuk Ürolojisi İle İlgili Sorunlarda Kime Başvurmak Gerekir?

Çocuk Ürolojisi, Üroloji ya da Çocuk Cerrahisi sonrası yapılan ayrı bir üst uzmanlık (ihtisas) alanı olup, hastaların bu konuda uzmanlaşmış hekimler (ÇOCUK ÜROLOGLARI) tarafından takip ve tedavi edilmeleri gerekir.

Hipospadias Nedir ?

Hipospadias, idrarın penisin alt (ventral) yüzünden yapılması anlamına gelmektedir. Hipospadiasa halk arasında doğuştan sünnet ya da peygamber sünneti gibi adlarda da verilmektedir. Üretra denilen idrar kanalı penisin ucuna kadar gelişememiş, geride kalmıştır. Birlikte tam olmayan doğmalık sünnet ve peniste eğrilik (ventral kruvatur) bulunabilir. Hipospadias tedavisi için en uygun yaş aralığı 6 ay ile 1.5 yaş arasıdır. Genellikle 2 ya da 3 günlük bir hastanede yatış süresi söz konusudur (bazı olgularda 1 gün). Dört-yedi gün süre ile yeni yapılan idrar kanalı (üretra) içinde bir stent (bir çeşit tüp) tutulur.

İnmemiş testis niçin önemlidir ? Ne gibi olumsuzluklara yol açabilir ?

Bizi endişelendiren en önemli faktör bu erkek bebeğin ilerideki çocuk sahibi olabilme potansiyelinin etkilenme (infertilite) riskidir.

Ayrıca testis kanseri riski bu bebeklerde normale göre daha yüksektir.

İnmemiş testislerin kendi etraflarında dönme ve boğulma (torsiyon) riski normale göre artmıştır.

Testisi inmeyen bebeklerde beraberinde kasık kanalı açık kalıp fıtık gelişebilme riski vardır.

Ayrıca kasık kanalında kalan testisler travmaya (darbelere) daha açıktır.

Son olarak testisin skrotumda olmamasının yani boş skrotumun ileride o çocuk için yaratacağı olumsuz psikolojik etkiler de göz ardı edilmemelidir.

Veziko-Üreteral Reflü Nedir ?

Veziko-üreteral reflü, idrarın mesaneden böbreklere geri kaçması demektir. Normalde idrar tek yönlü olarak böbreklerden üreterler yolu ile mesaneye gelir ve kesinlikle mesaneden böbreklere geri kaçmaz. Reflü böbrek enfeksiyonlarına (pyelonefrit) ve sonra böbrek hasarına (renal skar) neden olabilir.