Çankaya Caddesi Vidinli Apt. 17/3 ANKARA


  Randevu : 0312 448 0 222

Sünnet Nedir ? Ne Zaman Yapılmalıdır?

Sünnet erkek bebeklerde en sık uygulanan cerrahi müdahaledir. Adı üstünde bir cerrahi müdahaledir. O yüzden de mutlaka uygun ortamda yani ameliyathane şartlarında mikropsuz ortamda ve bir cerrah tarafından yapılması gerekir. Sünnet tıbbi nedenlerle gerekli olabilir. Bunlar; tekrar eden idrar yolu enfeksiyonları, pipi ucunda tıkanıklık, bu yüzden çocuğun veya bebeğin idrarını zor yapması, ağlayarak yapması veya pipi ucundaki sünnet derisinde sürekli kızarıklık veya iltihap gibi problemlerin olmasıdır.

Bu zorunlu sünnet operasyonlarının dışındaki sünnetlerde, yaş grubuna dikkat etmek gerekir. Yani tıbbi gerekçe yoksa özellikle 2 ila 6 yaşları arasında çocuklara sünnet yapılmamasını öneriyoruz. Çünkü 2-6 yaş arası çocuğun psikolojisinin olumsuz olarak etkileneceği bir dönem. Ama tabi tıbbi gereklilik varsa bu durumda yaş ikinci planda kalmaktadır.

Sünnet nedir ? Kaç yaşında yapılmalıdır ?

Sünnet öncesi çok önemli bir nokta; çocuğun mutlaka bir uzman tarafından muayene edilmesidir. Çünkü sünnet öncesi yapılacak olan muayenede, pipide var olan gömüklük, dönüklük, eğrilik veya halk arasında peygamber sünneti veya doğmalık sünnet denilen hipospadias gibi bir durum var ise bunların çok farklı cerrahi müdahalelerle düzeltilmesi ve bu cerrahi müdahaleler öncesi çocuğun kesinlikle sünnet ettirilmemesi gerekir. Eğer bu müdahaleler gerekiyor ve çocuk sünnet ettirilmişse daha sonra yapılacak olan ameliyatlar sıkıntılı hale gelebilmektedir. O yüzdende sünnet öncesi çocukların mutlaka bir uzman tarafından görülmesi ve muayene ettirilmesi gerekir.

Sünnet hangi durumlarda tıbben gereklidir ?

Bebekler 1-4 aylıkken, pipi yapıları da uygunsa, rahatlıkla lokal anestezi ile sünnet edilebilir ve çok hızlı bir şeklide iyileşirler. Daha büyük çocuklarda ise, sünnetin hafif anestezi altında iken yapılması önerilmektedir. Bu durum çocuğun bu süneci hatırlamaması ve psikolojik olarak örselenmemesi açısından son derece önemlidir. Sünnet ehil ellerde yapılmazsa sünnet sırasında da ciddi problemler olabilmektedir. Bunlar; sıklık sırasına göre kanama, enfeksiyon, derinin fazla veya az kesilmesi, ya da eğri kesilmesi, hatta hatta sünnet sırasında kısmi veya tamamen penis kayıplarına kadar gidebilen ciddi sorunlarla karşımıza çıkabilmektedir. Bazen bunlara tedavisi mümkün olmayan problemler olabilmektedir. Bu nedenle çocukların sünnetinin mutlaka bu konuda eğitim almış, ameliyat sırasında çıkabilecek sorunlarla mücadele etmeyi ve bunları çözebilmeyi bilen uzman kişiler tarafından yapılması gerekmektedir.

Paylaş :