Çankaya Caddesi Vidinli Apt. 17/3 ANKARA


  Randevu : 0312 448 0 222

Sünnet Hatalarının Düzeltilmesi

Sünnet, en sık yapılan pediatrik ürolojik girişimlerden biridir. Bazı durumlarda tıbben sünnet gerekli olabilir. Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları, sünnet derisinin darlığına (fimozis) bağlı rahat idrar yapamama, anne karnında saptanan üriner sisteme ait bozukluklar, veziko-üreteralreflü gibi durumlarda çocuk ürologları sünneti gerekli görebilir.

Özellikle sünnet derisi darsa bunu zorlayarak açmaya çalışmak bir sonraki seferde daha ciddi darlıklara yol açabileceği için bu zorlamalardan kaçınmak ve gerekirse erken sünneti düşünmek mantıklı olur. Ailenin isteğine bağlı sünnetler için önerilen yaş aralığı, bebek 1-4 aylık arasında ise lokal anestezi ile, sonra 6 ay ile 2 yaş arası hafif anestezi altında ya da 6. yaştan sonradır.

2-6 yaş arası çocuklarda sünnet nadir de olsa bir takım psikolojik sorunlara yol açabilir.

Sünnet tıbbı gereklilik dışında hangi yaşlarda yapılmalıdır ?

Sünnet için söylenebilecek en önemli şey bunun bir cerrahi müdahale olduğu, uzman kişilerce yapılması gerektiği ve usulüne uygun yapılmaz ise tüm cerrahi girişimlerde olduğu bir takım ciddi komplikasyonlara yol açabileceğidir.

Bu komplikasyonlar, kanama ya da enfeksiyon gibi durumlardan, derinin hatalı kesilmesine bağlı estetik sorunlara ya da dönüklük, eğrilik, gömüklük gibi düzeltici cerrahi müdahale gerektiren çok daha ciddi problemlere kadar değişiklik gösterebilmektedir.

Paylaş :