Çankaya Caddesi Vidinli Apt. 17/3 ANKARA


  Randevu : 0312 448 0 222

Çocuklarda Varikosel

Varikosel, yumurtalığın etrafındaki toplar damarların varisleşmesi anlamına gelir ve kısırlık ve ağrı gibi çok önemli iki soruna yol açabilir.

Sanılanın aksine varikosel sadece erişkinlerin hastalığı değildir

Ergenlik döneminden itibaren çocuklarda da görülebilmektedir.

Çocuk yaş grubunda görülen varikoselin, erişkinlerde görülen varikoselden en önemli farkı; bu yaş grubunda doğal nedenlerle meni tahlili yapılamamasıdır.

 

O yüzden çocuk yaş grubundaki varikosel de ameliyat kararı verileceği zaman en önemli kriter ilgili testis boyutunun, varikosel nedeniyle, küçülüp küçülmediğidir.

Eğer muayene ve ultrason sonucunda ilgili testis boyutu küçülmüyor ise ve çocuğun da ağrısı yoksa, ameliyat gerekmez. Yılda iki kere kontrol yeterli olur.

Takiplerde ağrı başlarsa veya  varikosel olan taraftaki testis boyutunda küçülme söz konusu olur ise o zaman da ameliyat gerekir.

Bu anlamda; gereksiz ameliyat yapmamak ama gerekiyorsa da ameliyat için geç kalmamak için; çocuk yaş grubunda varikoseli olan hastaların, mutlaka bir çocuk ürolojisi uzmanının yakın takibinde olmaları gerekmektedir.

Eğer, takiplerde ameliyat kararı verilirse mikro-cerrahi teknik ile yapılan varikosel ameliyatları ile, büyük başarı oranları sağlanabilmektedir.

Paylaş :