Çankaya Caddesi Vidinli Apt. 17/3 ANKARA


  Randevu : 0312 448 0 222

Prof. Dr. Y. Tarkan Soygür (Özgeçmiş)

Prof. Dr. Y. Tarkan Soygür, 1992 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olmuştur. Aynı yıl Tıpta Uzmanlık Sınavı’nı kazanarak Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimine başlamış ve 1997 yılında üroloji uzmanı olmuştur. Daha sonra aynı anabilim dalının yeni kurulan Çocuk Ürolojisi Ünitesi’nde çocuk ürolojisinden sorumlu uzman doktor olarak görev yapmıştır.
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı’nda kurulmuş olan Çocuk Ürolojisi Bölümünü ileriye götürmesi hedefi ile görevlendirilmiş ve bu amaçla Temmuz 2000-Temmuz 2001 tarihleri arasında, University of Washington, Department of Urology bünyesindeki Seattle Children’sHospital, Division of Pediatric Urology’de, Çocuk Ürolojisi alanında dünyanın en önde gelen hocalarından bir tanesi olan, Dr. Michael Mitchell’ın yanında, 1 yıl süre ile -aktif ve lisanlı olarak- (lisans no: 025214 ML20006776, Seattle WA) pediatrik üroloji fellowship’liği yapmıştır. Bu sürede çok farklı özellikli tedavi gerektiren bir çok doğmalı küriner ve genital sistem hastalığının tanı ve tedavisi konusunda çok büyük tecrübe kazanmıştır.

Daha sonra da aynı merkezde, 2002, 2003 ve 2004 yıllarında daha kısa süreli çalışmalarda bulunmuştur.

Avrupa Çocuk Ürolojisi, Akademisinin (EAPU) 2005 yılında tüm Avrupa çapında eş zamanlı yaptığı değerlendirme sınavında birinci olmuş ve aynı yıl akademi üyeliğine kabul edilmiştir (Fellow of EAPU).

2003 yılında üroloji doçenti olmuştur ve 2009 tarihinde de Profesör kadrosuna yükseltilmiştir.
2005 yılında, henüz doçentken, çocuk ürolojisi bilim dalı başkanlığına atanmıştır.

Bindokuzyüz doksanlı yıllarda, henüz Türkiye’de çok iyi tanınmayan Çocuk Ürolojisi’nin, ayrı bir üst ihtisas dalı olması için büyük çaba harcamış ve bu amaçla, Sağlık Bakanlığı Tıpta Uzmanlık Kurulu tarafından tüm Türkiye’de Çocuk Üroloji eğitiminin düzenlenmesi için 2009 yılında ilk kez oluşturulan Müfredat Oluşturma Komisyonuna seçilen 7 kişiden biri olmuştur.

91 Adet yurtdışı yayını vardır. Yurtdışı yayınlarına çok sayıda atıf yapıldığı için 2018 yılında Tıp Fakültesi Dekanlığı’nca ödüle layık görülmüştür.

Ayrıca, çok sayıda yurt içi yayını ve yurt dışı ve yurt içi kongrelerde sunulmuş bildirileri ve gene yurt içi ve yurt dışı kongrelerde alınmış ödülleri vardır.

Şüpheli genital yapı ile doğan bebeklerin tedavilerinin ve cinsiyetlerinin planlandığı ve ulusal en önemli refrerans merkezlerinden birisi kabul edilen, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi, Cinsiyet Tespit Komisyonu üyesidir

İki dönem Türk Çocuk Ürolojisi Derneği’nin genel sekreterlik görevini üstlenmiştir. Halen Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Çocuk Ürolojisi Bilim Dalı Başkanı olarak çalışmaktadır.

Hastalarını mesai dışı saatlerde özel muayenehanesinde kabul etmektedir

Paylaş :