Çankaya Caddesi Vidinli Apt. 17/3 ANKARA


  Randevu : 0312 448 0 222

Kız Çocuklarında Vajinal Akıntılar

Bu, yenidoğan bebeklerde anneden geçen östrojen hormonunun çekilmesine bağlı kanlı akıntı tarzında olabilir ve geçicidir. Daha büyük çocuklarda, genelde hijyen koşullarına dikkat edilmemesinden kaynaklanan ve vulvovajinit denilen enfeksiyonlara bağlı akıntılar görülür. Çiş yaptıktan sonra, aceleci tuvalet alışkanlığına bağlı, genital bölgenin ıslak kalması önemli bir etkendir.

Özellikle kilolu çocuklarda, bacaklarını tam açarak idrar yapmama gibi durumlarda daha sık karşılaşılan bir sorundur. Başka enfeksiyonlar nedeni ile sürekli antibiyotik kullanımı da vajendeki normal mikrobiyal yapıyı değiştirerek vajinal akıntıya yol açabilmektedir.

Kız çocuklarındaki önemli akıntı nedenlerinden birisi de vajene yabancı cisim kaçmasıdır. Bu sürekli kaşıntı, kanlı ve enfekte akıntı gibi bulgulara yol açabilir. Genital bölgeyi tahriş eden, sabun, köpük, dezenfektan gibi maddelerin aşırı kullanımı da akıntıya yol açabilen nedenler arasındadır. Ergenlik çağına gelmiş kız çocuklarında ilk adet öncesinde de vajinal akıntılar olabilir.

Maalesef cinsel istismar da, kız çocuklarında vajinal bölgede yara, çatlak ya da kanlı akıntılar ile seyreden akıntılara yol açan bir neden olarak karşımıza çıkabilmektedir.

Paylaş :