Çankaya Caddesi Vidinli Apt. 17/3 ANKARA

Vezikoüreteral Reflü İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Vezikoüreteral Reflü İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Vezikoüreteral Reflü - Sıkça Sorulan Sorular

Vezikoüreteral reflü problemi genellikle küçük erkek çocuklarda görülen bir ürolojik problemdir. İdrarın mesane bölgesinden üreterlere geri kaçması olarak tanımlanan vezikoüreteral reflü problemine iki farklı faktörün neden olduğu düşünülmektedir. Bu nedenlerden ilki ve sık karşılaşılanı doğumsaldır. Aynı zamanda bu problemler mesane içi basıncın artması sonucunda da görülebilmektedir. 

Vezikoüreteral Reflü Risk Faktörleri Nelerdir?

Vezikoüreteral reflü problemine neden olabilecek birtakım risk faktörleri bulunmaktadır. Bu faktörler; işeme bozuklukları, üriner sistemde enfeksiyon oluşumu, anne baba ya da kardeşlerde vezikoüreteral reflü probleminin yaşanmasıdır. 

Vezikoüreteral Reflü Nasıl Teşhis Edilir?

Vezikoüreteral Reflü probleminin tanısında radyolojik görüntüleme sistemlerinden faydalanılmaktadır. Radyolojik görüntleme sistemleri arasında en nitelikli bilgiye ulaşılacak tetkik türü ise sistografidir. 

Vezikoüreteral Reflü Belirtileri Nelerdir?

Sık sık idrar yolu enfeksiyonu geçiren çocuklarda vezikoüreteral reflü akla ilk gelen nedenlerden biri olmaktadır. Öyle ki ateşli enfeksiyona maruz kalan birçok çocukta vezikoüreteral reflü problemi gözlemlenmektedir. 

Vezikoüreteral Reflü Nasıl Tedavi Edilir?

Vezikoüreteral reflü problemi tedavi edilmediği taktirde böbreler ciddi hasarlarla karşı karşıya kalmaktadır. Bu nedenle erken tanı ve tedavi planlaması büyük önem taşımaktaadır. Cerrahi ve cerrahi dışı yöntemler ile tedavi edilebilen bu problemin giderilmesinde alanında uzman doktorlar ve  cerrahlara başvurulmalıdır. Yanlış ya da hatalı bir tedavi biçimi kozmetik ve fizyolojik birçok ciddi probleme yol açabilmektedir. 

Vezikoüreteral reflü probleminin cerrahi tedavisinde endoskopik yöntemlere başvurulmaktadır. Böylece iyileşme süreci kısa ve konforlu bir şekilde süremektedir. 

Bunlar da İlginizi Çekebilir