Çankaya Caddesi Vidinli Apt. 17/3 ANKARA

İnmemiş Testis Tedavisi Nasıldır?

İnmemiş Testis Tedavisi Nasıldır?

İnmemiş Testis Tedavisi Nasıldır?

İnmemiş testis, çocuğun erişkinlik döneminde kısırlık ihtimalini arttırdığı için zaman kaybetmeden tedavi edilmesi gereken bir problemdir. Anne karnındayken 7. ayda gelişmeye başlayan testisler ilk önce karın içinde yer alırlar. Doğuma az bir zaman kala ise kasık kanalından geçerek torbalara inerler. Bu inişi tamamlayamamış olan çocuklarda inmemiş testis görülmektedir.

Testislerin karın içinde olması; maruz kaldıkları sıcaklıktan ötürü spermleri olumsuz yönde etkilemekte ve bozmaktadır. Bu nedenle bu süreç ne kadar uzarsa çocuğun ilerki yaşlarda kısırlık ihtimali de o kadar artmaktadır. İnmemiş testis tedavisi için ideal dönem 6.-12. aylar arası görülmektedir. 

İnmemiş Testis Ameliyatı

İnmemiş testis, ameliyat ile tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. İnmemiş testis ameliyatı oldukça basit bir operasyondur. Ameliyatın başarı oranları da oldukça yüksek görülmektedir. Tedavi ne kadar erken yaşta gerçekleştirilirse müdahelenin etkisi de o kadar artmaktadır. 

Testisin karın içinden torbaya indirildiği operasyon bögleye açılan 1 cm'lik kesiden geçrekleştirilmektedir. Ağrısız bir işlemdir. İnmemiş testis ameliyatı genel anestezi altında gerçekleştirilen; 1-3 saat arası süren bir operasyondur. 

İnmemiş Testis Kendiliğinden Düzelir mi?

İnmemiş testise müdahalede bulunmadan önce 6 ay kadar beklenmelidir. Doğumdan sonra 6 ay içinde testisin veya testislerin torbaya kendiliğinden inme ihtimali bulunmaktadır. Ancak 6 aydan özellikle de 1 yaştan sonra bu ihtimal yok denecek kadar azalmaktadır. Bu nedenle en geç 1 yaşına kadar inmemiş testisin tedavi edilmesi gerekmektedir.

İLGİLİ KONULAR

İnmemiş Testis Nedir

Çocuklarda İnmemiş Testis

İnmemiş Testis Sıkça Sorulan Sorular