Çankaya Caddesi Vidinli Apt. 17/3 ANKARA

İnmemiş Testis Nedir, Teşhisi Nasıldır?

İnmemiş Testis Nedir, Teşhisi Nasıldır?

İnmemiş Testis Ne Demektir?

Erkek bebeklerde testisler anne karnındaki 7. aya kadar karın boşluğu içinde yer almaktadır. Bu dönemde testisler yavaş yavaş kasık kanalından aşağıya inmektedir. Ancak bazı erkek bebekler doğduklarında bir veya her iki testis birden torbada bulunmayabilmektedir. İnmemiş testis denilmekte olan bu durum erken doğmuş bebeklerde daha sık görülmektedir. 

İnmemiş Testis Teşhisi Nasıl Konulur?

İnmemiş teşhisi genellikle ebeveynler tarafından fark edilmesiyle veya çocuğun rutin kontrolleri esnasında hekim tarafından tespit edilmesi ile konulmaktadır.

Testislerin konumu fizik muayene ile rahatlıkla tespit edilebilmektedir. Ancak bazı durumlarda ultrason incelemelerinden de yardım alınabilmektedir. 

İnmemiş Testis Kendiliğinden Düzelir mi?

İnmemiş testis ile doğan bir bebek 3'er ay aralıklar ile hekim tarafından kontrol edilmelidir. Doğumdan sonra ilk 6 ay içerisinde inmemiş testiste inme gözlenebilmektedir. 6 aydan sonra ise bu ihtimal düşmektedir. Bir yaşında hala inmemişse artık kendiliğinden düzelme olasılığı oldukça düşüktür ve testis veya testisler zarar görmeden torbaya cerrahi müdahele ile indirilmelidir.

İnmemiş Testis Nasıl Tedavi Edilir?

Testislerin karın içinde fazla ısıya maruz kalması spermlerde bozulmaya yol açmaktadır. Bu süre ne kadar uzarsa ilerki dönemde kısırlık riski o kadar artmaktadır. Bu nedenle inmemiş testise hemen müdahale edilmesi gerekmektedir. Ameliyatın 9.-12. aylarda yapılması ideal görülmekte; en geç 2 yaşına kadar ameliyatın yapılmış olması gerekmektedir. 

İnmemiş testis ameliyatında testis, çevresindeki dokulardan ayrılarak yeterli serbestliğin sağlanmasının ardından storkum içerisine indirilerek dikilir. Açılan kesiler emilebilir dikişlerle içerden kapatılmaktadır. Böylece işlemden sonra dikiş alınmasına gerek olmamaktadır.

İLGİLİ KONULAR

İnmemiş Testis

İnmemiş Testis Tedavisi

İnmemiş Testis Ameliyatı

İnmemiş Testis Sıkça Sorulan Sorular