Çankaya Caddesi Vidinli Apt. 17/3 ANKARA

İnmemiş Testis İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

İnmemiş Testis İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

İnmemiş Testis İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Çocuk ürolojisi alanında gözlemlenen problemlerden en sık rastlanılanı inmemiş testis problemidir. Doğumsal bir problem olan inmemiş testis, çoğu zaman utangaç testis problemi ile karışıtırılmakta ve tanı / tedavi süreçlerinde aksaklıklar yaşanmaktadır.  Öyle ki bu problem en kısa zamanda fark edilmesi ve tedavi süreci en kısa zamanda başlanması gereken oldukça önemli bir problemdir. 

İnmemiş Testis Nedir?

Halk arasında torba olarak olarak tanımlanan testislerin biri ya da ikisinin skrotuma inmemiş olması inmemiş testis olarak tanımlanmaktadır. Tıp literatüründe Kriptoridizm olarak tanımlanan inmemiş testis problemi doğumsal bir problemdir.

İnmemiş Testis Problemi Nelere Yol Açar?

Erkek ürolojisi problemlerinin birçoğunda olduğu gibi inmemiş testis problemi de inferitiliteye yani kısırlığa neden olmaktadır. Bununla birlikte testis kanseri ya da torsiyon olarak tanımlanan testis boğulması problemleri de açığa çıkabilmektedir.

İnmemiş Testis Ne Zaman Tedavi Edilmelidir?

Testislerin bazı bebeklerde doğum sonrasında da skrotuma inebilme olasılığı bulunmaktadır. Bu nedenle herhangi bir cerrahi müdahaleden önce bir süre beklenilmesi tercih edilmektedir. Bebek 1 yaşına kadar bekletilir ve testislerin konumunda herhangi bir değişiklik gözlemlenmediği taktirde ameliyat ile tedavi yöntemine başvurulmaktadır. 

İnmemiş Testis Ameliyatını Hangi Doktor Yapmalıdır?

Yetişkin anatomisi ve çocuk anatomisi biribirinden oldukça farklıdır. İnmemiş testis gibi ciddi sonuçlar açığa çıkarabilecek bir problemin ameliyatı mutlaka alanında tecrübeli ve uzman çocuk cerrahları tarafından gerçekleştirilmelidir. İnmemiş testis ameliyatı sonrası doktor kontrolü ise tedavinin başarısı için oldukça önemlidir. Bu nedenle aksatılmamalıdır.

İnmemiş Testis Tedavi Edilmezse Hangi Sorunlar Açığa Çıkar?

İnmemiş testis oldukça ciddi bir problemdir ve doğru zamanda doğru yöntemle tedavisinin mutlaka uygulanması gerekmektedir. Tedavi edilmeyen inmemiş testis problemleri;

  • Kısırlık
  • Kasık fıtığı
  • Testis dolanması / boğulması
  • Cinsel fonksiyon bozukluğu 
  • Testislerde tümör
  • Psikolojik olumsuzluklar

Tüm bunların yanı sıra testislerin bulundupu bölge çarpma ve yaralanma gibi darbelere çok daha açık bir durumda olmaktadır. İnmemiş testis tedavisinin ertelenmemesi çocuğun psikolojik gelişimi için ve yetişkinlik döneminde cinsel fonksiyon bozuklukları yaşamaması adına büyük önem taşımaktadır.

İLGİLİ KONULAR