Çankaya Caddesi Vidinli Apt. 17/3 ANKARA

İnmemiş Testis Ameliyatı

İnmemiş Testis Ameliyatı

İnmemiş Testis Ameliyatı

Anne karnındayken karın içinde gelişmeye başlayan testisler doğuma az bir zaman kaldığında her iki torbaya yerleşirler. Testisin veya testislerin torbaya inmemesi durumu ise inmemiş testis olarak adlandırılmaktadır. İnmemiş testis problemi olan çocuklarda bu sorun 6 ay içinde kendiliğinden düzelebilmektedir. Yani doğumdan sonra 6 ay içinde testis veya testisler kendiliğinden torbaya inebilir. Ancak 6 aydan sonra bu ihtimal oldukça düşüktür ve testislerin torbaya cerrahi müdahele ile indirilmesi gerekir. 

Karın içindeki sıcaklık spermlerin bozulmasına neden olacağı için testislerin karın içinde kalma süresinin uzaması çocuğun ilerde kısırlık problemi yaşama olasılığı artmaktadır. Kasık kanalında sıcaklık 35 iken, karın içinde ise 37 derece civarındadır. Bu nedenle testislerin daha fazla karın içinde kalıp bozulmaya uğramamaları için inmemiş testise  6-12. aylarda müdahele edilmesi önerilmektedir.

İnmemiş Testis Ameliyatı Öncesi

İnmemiş testis ameliyatı oldukça basit bir işlemdir.İyileşme süresi de hızlıdır. Hasta, operasyondan sonra aynı gün evine dönebilmektedir. Ameliyatın başarı oranı oldukça yüksektir. Ancak erken yaşta müdahele edilmesi gerekmektedir. Yaş ilerledikçe müdahalenin etkisi de azalmaktadır. 

Ameliyat bölgede 1 cm'lik kesi atılması ile gerçekleştirilmektedir. Kesinin boyutu oldukça minimal olduğu için ciddi bir ağrı veya sızıya yol açmamaktadır. Müdahale ile testis torbaya indirilmekte ve ameliyat tamamlanmaktadır. Operasyon 1 ile 3 saat arasında sürmektedir. 

İnmemiş testis ameliyatı öncesi yapılması gereken tetkikler ve dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir;

  • Fiziki muayene
  • Ultrason
  • İdrar testi
  • Anestezi kontrolü
  • Kullanılan ilaçların hekim ile paylaşılması
  • Alınan tedaviler ve hastanın genel sağlık durumunun ele alınması
  • Ameliyat planının netleştirilmesi

İnmemiş Testis Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ameliyat öncesi hazırlık sürecindeki gibi ameliyattan sonraki iyileşme sürecinde de dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar bulunmaktadır. Hasta yetişkin ise; bu süreci soktor ile gerekli görüşmeleri yaparak atlatabilmektedir. Eğer hasta bebek ya da çocuk ise anne ve babaya görev düşmektedir. 

Hasta ameliyat tamamlandıktan kısa bir süre sonra ayağa kalkabilmektedir. Ameliyattan sonraki ilk gün hastada hafif bir ağrı görülmesi normaldir. Hastanın pansuman ve kontrollerini ihmal etmemesi gerekmektedir. 

İnmemiş Testis Ameliyatının Riskleri

Her ameliyatın olduğu gibi inmemiş testis ameliyatında da bazı risk faktörleri vardır. Ancak bu risklere karşı önceden önlem alınmakta olduğu için görülme ihtimali düşüktür. İnmemiş testis ameliyatında görülebilecek riskler şu şekilde sıralanabilmektedir; enfeksiyon, kanama, kan birikimi, alerji , ödem, ateş, kızarıklık, morluk ve anestezi komplikasyonları. 

İLGİLİ KONULAR