Çankaya Caddesi Vidinli Apt. 17/3 ANKARA

Hipospadias Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hipospadias Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hipospadias

Hipospadias idrar deliğinin penisin ucunda değil de altında veya penis gövdesinde olması problemidir. Hipospadias problemi olan çocuklarda idrar deliğinin penisin altında olması daha sık karşılaşılan bir durumdur. Hipospadias halk arasında ''peygamber sünnetli'' ya da ''doğuştan sünnetli'' olarak da bilinmektedir. Çünkü hipospadias problemi olan çocuklarda penisin ön tarafında sünnet derisi oluşmamıştır. Tedavisi hem kolay hem de başarı oranı yüksektir. İdrar deliğinin penis gövdesinde yer alması durumunda ise tahmin edileceği üzere tedavi biraz daha zor olmaktadır. 

Hipospadias Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hipospadias her 300 erkek çocuktan birinde görülmekte ve cerrahi girişim ile tedavi edilebilmektedir. Ameliyatta temel amaç idrar deliğinin penisin ucuna getirilmesidir. Başarı oranları oldukça yüksektir.

Hipospadias ameliyatı çocuğun cinsel kimliğini keşfettiği 2-6 yaş arasında (fallik dönem) yapılmamalıdır. Ameliyat için ideal zaman çocuğun henüz altının bezlendiği 2 yaş öncesi dönemdir. 

Ameliyat esnasında hem dikiş hem de yama kullanılmaktadır. Dikiş ile idrar kanalının oluşturulmasının ardından üzerine bir katman olarak yama getirilerek doku sağlamlaştırılır. Ameliyat sırasında penis eğriliği de mutlaka düzeltilmelidir. Ayrıca hipospadias ameliyatında çocuğun sünnet edilmesi de önerilmektedir. Böylece çocuğun ikinci bir ameliyattan geçmesine gerek kalmamaktadır. 

Hipospadias Ameliyatı Sonrası Bilinmesi Gerekenler

  • Çocuk ameliyattan sonra aynı gün içinde evine dönebilmektedir.
  • İyileşme için idrar sondası takılması gerekli olmaktadır.
  • Ameliyattan sonra üçüncü ya da beşinci gün pansuman açılmaktadır.
  • İdrar sondası ameliyattan sonraki yedinci günde çıkartılmaktadır.

Hipospadias Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Birçok hekim hipospadias ameliyatı yapabildiğini iddia etmektedir. hipospadias ameliyatının tecrübesiz ellerde uygulanması için komplikasyonlara yol açabilmektedir. Hipospadias ameliyatı çocuk ürolojisi uzmanları tarafından gerçekleştirilmelidir. 

En sık karşılaşılmakta olan risk; fistül gelişimi yani idrarın birden fazla delikten gelmesidir. Düzeltilmesi kolay bir komplikasyondur ancak ikinci bir işlem için 6 ay beklenmesi gerekmektedir.

Diğer önemli komplikasyonlar ise; peniste eğrilik, darlık, dikişlerin tamamen açılması, kanama ve gangrendir. 

İLGİLİ KONULAR

Hipospadias Nedir

Hipospadias Ameliyatı

Hipospadias Sıkça Sorulan Sorular