Çankaya Caddesi Vidinli Apt. 17/3 ANKARA

Hipospadias Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Hipospadias Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Hipospadias Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Hipospadias, penis ucuna giden idrar kanalının tam olarak oluşmamasından kaynaklanan bir problemdir. Halk arasında ''Peygamber sünnetli'' olarak da bilinmektedir. Bu tip hastalarda İdrar deliği olması gerektiği penisin ucunda değil de altında olmaktadır. Doğumsal bir durumdur. Hipospadias hem görüntü açısından hem de neden olduğu cinsel işlev bozukluğu açısından önemli; ancak aynı zamanda tedavi edilebilir bir hastalıktır.

Hipospadias Ne Sıklıkta Görülür?

Hipospadias, çocuk üroloji hastalıklarında en sık karşılaşılan durumlardan biridir. Her 300 erkek çocuktan birinde görülmektedir. En sık görülen formu idrar deliğinin penis ucuna yakın olduğu halidir. İdrar deliği penis ucuna ne kadar yakın olursa tedavisi de o kadar kolay ve başarılı olmaktadır. İdrar deliği penis gövdesine yaklaştıkça tedavisi diğerine kıyasla zorlaşmaktadır.

Hipospadias Belirtileri Nelerdir?

Hipospadias'ın en önemli belirtisi idrar deliğinin penisin ucunda değil de penis gövdesinde veya daha aşağıda yer almasıdır. Hipospadias problemi olan çocuklarda sünnet derisinin ön tarafı gelişmemiştir. Bu nedenle hipospadias belirtileri aileler tarafından çocuğun bezini değiştirirken kolaylıkla fark edilebilmektedir.

Hipospadiasın bir belirtisi de penisin ereksiyon halindeyken eğri olmasıdır. Bu nedenle hipospadias tedavisinin bölümlerinden biri de eğriliğin düzeltilmesidir.

Hipospadias Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hipospadias tedavisi cerrahi girişim ile mümkün olmaktadır. Hipospadias ameliyatı çocuk ürolojisi uzmanları tarafından gerçekleştirilmelidir. Ameliyat esnasında; dikiş ile idrar kanalını oluşturduktan sonra üzerine katman olarak yama getirilmesi ile doku sağlamlaştırılmaktadır. Penisteki eğrilik de mutlaka düzeltilmelidir. Hipospadias ameliyatı ile birlikte sünnet yapılması da önerilmektedir. Böylece çocuk ikinci bir ameliyattan kurtulmuş olur. 

Hipospadias Tedavisi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Hipospadias tedavisi için önerilen dönem 2 yaşından öncesidir. Çocuğun cinsel kimliğini keşfettiği 2-6 yaş arası dönemde penise müdahale edilmesinden kaçınılmalıdır. Üstelik tedavinin bezli dönemde yapılması tedavi sonrası bakımı da kolaylaştımaktadır.

İLGİLİ KONULAR

Hipospadias

Hipospadias Tedavisi

Hipospadias Ameliyatı

Hipospadias Sıkça Sorulan Sorular