Çankaya Caddesi Vidinli Apt. 17/3 ANKARA

Hipospadias İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Hipospadias İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Hipospadias İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Erkek bebeklerde en sık görülen doğumsal problemlerden biri olan Hipospadias; erken fark edilmesi gereken ve tedavisi ancak cerrahi yöntemler ile mümkün olan bir hastalıktır. Bununla birlikte Hipospadias probleminin tedavi edilmesi için en uygun zamanının belirlenmesi ve alanında uzman bir doktora başvurulması da gerekmektedir. Bu yazımızda anne babaların Hipospadias problemi ve tedavi yöntemleri ile ilgili en çok merak ettikleri konulara açıklık getireceğiz. 

Hipospadias Nedir?

Hipospadias kısaca; idrar deliğinin olması gereken yerde olmayıp, penisin altında olması durumudur.

Hipospadias Nedenleri Nelerdir?

Hipospadias problemi doğumsal bir problemdir. Bebeğin anne karnındaki gelişimi sırasında yaşanan bir aksaklık sebebi ile gelişebilmektedir. 

Hipospadias Nasıl Fark Edilir?

Hipospadias genellikle yeni doğan bebeğin doktor tarafından gerçekleştirilen rutin kontrolleri sırasında ya da anne babanın bez değiştirmesi sırasında fark edilmektedir. Bu nedenle özellikle erkek bebek anatomisine hakim doktorlara başvurulmalı ve ailelerin üreme organlarında oluşabilecek problemler hakkında bilgi sahibi olmaları gerekmektedir. 

Hipospadias Ne Zaman Tedavi Edilir? 

Hipospadias problemi erken fark edilmesi gereken ve tedavi planlamasının bir an önce değerlendirilmesi gereken bir problemdir. Önceki yıllarda Hipospadias probleminin tedavisi çocuk 6 ila 7 yaşlarına geldiğinde uygulanmakta idi. Ancak günümüzde gerek teknolojinin gelişimi gerekse de çocuğun psikolojik gelişimi açısından çok daha erken dönemlerde gerçekleştirilebilmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda Hipospadias probleminin tedavisi bebek 6 ila 7 aylık olduğunda uygulanması en doğru zamanlama olarak kabul edilmektedir. 

Hipospadias Problemi Nasıl Tedavi Edilir?

Hipospadias problemi doğumsal bir anatomik bozukluktur. Bu nedenle tedavi yöntemi ancak cerrahi müdahale ile mümkün olabilmektedir. .Doğuştan sünnet olarak da adlandırılan bu problem; mikro cerrahi yöntemleri ile tedavi edilebilmektedir. Ayrıntılı bir fizik muayane süreci sonrasında idrar deliğinin olması gereken konuma taşınması işlemi gerçekleştirilmektedir. 

Hipospadias Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Hipospadias ameliyatı mutlaka alanında tecrübeli ve uzman cerrahlar tarafından gerçekleştirilmesi gereken bir uygulamadır. Aksi halde birtakım ciddi problemler yaşanabilmektediR. Bu risk faktörleri şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • Cerrahi yöntemlerin eksik ya da yanlış uygulanmasına bağlı problemler
  • Doktorun tecrübe ve bilgi eksikliğine bağlı problemler
  • Anesteziye bağlı problemler
  • Kanama ve enfeksiyon oluşumuna bağlı problemler

Hipospadias Ameliyatı Olmazda Ne Olur?

Hipospadias problemi hastada ürolojik ve ciddi problemlere neden olmaktadır. Tedavi edilmediği taktirde bazı sorunlar yaşanabilmektedir; 

  • Kısırlık
  • Psikolojik sorunlar
  • Cinsel birliktelik yaşayamama
  • idrar yapmada güçlük 

Hipospadias Ameliyatını Kim Yapar?

Hipospadias ameliyatını gerçekleştirecek olan cerrahın mutlaka bir çocuk cerrahı olması gerekmektedir. Öyle ki yetişkin anatomisi ile çocuk anatomisi birbirinden çok farklıdır. Gerek ameliyatın başarılı bir şekilde uygulanması gerekse de ameliyat sırasında yaşanabilecek risk faktörlerinin ortadan kaldırılması amacı ile Hipospadias ameliyatının alanında uzman ve tecrübeli çocuk cerrahları tarafından uygulanması gerekmektedir. 

İLGİLİ KONULAR