Çankaya Caddesi Vidinli Apt. 17/3 ANKARA


  Randevu : 0312 448 0 222

Hipospadias (Doğmalık Sünnet, Yarım Sünnet, Peygamber Sünneti ) Operasyonu

Erkek bebeklerde giderek artan sıklıkta görülen Hipospadias’ın (Doğmalık Sünnet, Yarım Sünnet, Peygamber Sünneti ) tedavisi cerrahidir.

Çok ciddi peno-skrotalhipospadias, kordi (pipide eğrilik) ve gömük penis ile başvuran hasta için; Prof. Dr. Tarkan Soygür tarafından yapılan 1. aşama ameliyat, Türkiye Klinikleri tarafından yapılan çekimle, hekimlere aynı anda canlı olarak aktarıldı.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hastanesi’nde yapılan ameliyat yaklaşık bir buçuk saat sürdü.

Tamamı videoya çekilen ameliyat sırasında, operasyon ile ilgili bilgiler de veren Prof.Dr. Tarkan Soygür, bebeğin 1 yaşında olduğunu, ailesinin bebeğin idrarını farklı bir yerden yaptığını fark ederek hastaneye başvurduklarını, bu tip vakaların yeni doğan erkek çocuklarda görülebilen doğumsal bir bozukluk olduğunu söyledi.

Muayenede “peno-skrotalhipospadias” tespit ettiklerini, ayrıca “şüpheligenital yapı” gördüklerini yani başta, bebeğin cinsiyetinin kız mı erkek mi net olarak anlaşılmadığını belirten Profesör Soygür,  bebeği öncelikle Cinsiyet Tespit Komisyonuna yönlendirdiklerini anlattı.

Profesör Soygür; Cinsiyet Tespit Komisyonu tarafından yapılan detaylı tetkiklerin değerlendirilmesi sonucunda komisyonun, düzeltici cerrahinin , “Erkek” yönünde olmasına karar verdiğini belirtti.

Günümüzde sıklıkla artan bu tip ciddi hipospaidiaslarda, başarı oranını arttırmak için, ameliyatı tek aşamada değil, 2 aşamalı olarak yaptıklarını anlatan Soygür,  ikinci ameliyatı yaklaşık 6 ay sonra yapacaklarını söyledi.

Profesör Soygür; ameliyat ile öncelikle bebeğin penilkordisiniyani pipideki eğriliği düzelteceğini ve birlikte, gömük penis operasyonunu yapacağını, yaklaşık 6 ay sonra da ikinci ameliyat ile  “Üretro plastisini” yapacaklarını anlattı.

Prof.Dr Tarkan Soygür; operasyon sırasında yaptığı açıklamayı şöyle sürdürdü: “Bu iki aşamalı onarımlar başarıları kanıtlanmış tekniklerdir. Ameliyat sonrasında iyileşme aşamasında şişlik, kızarıklık, morluk olabiliyor. Ama genellikle sorunsuz bir iyileşme oluyor.

Dr.Soygür; Ameliyat bitiminde ise; Hipospadiası ve üretralkordisi olan hastamızın birinci aşama onarımını yaptık. Dümdüz bir penis elde ettik. Kordiyi düzelttik. Gömük penisi düzelttik, şeklinde açıklamada bulundu.

Hastanın 1 yaşında olması, bezli olması hasta bakımını çok kolaylaştırıyor. Aslında sondalı süreçte sondayı bezin arasına koyabiliyoruz. Dışarıda bir idrar torbası durumu söz konusu olmuyor. Bu durum bebeğin ailesi tarafından kucağa alınmasını, emzirilmesini rahatlıkla sağlıyor. Bu yüzden bu ameliyatların bebekler henüz bezli iken, idrar kontrolü henüz gelişmemişken ve farkında olmadıkları bir yaş grubunda olmadıkları için bu yaş civarında yani ilk 6 ayını tamamladıktan sonra yapılması öneriliyor.”  şeklinde devam etti.

Prof. Soygür,  bu ameliyatların uzman ve alanında bu teknikleri kullanabilen Çocuk Ürolojisi uzmanları tarafından yapılmasının başarıyı arttırdığını vurguladı.

Hipospadyas (Hipospadias), Doğmalık Sünnet, Peygamber Sünneti tedavileri hakkında yazımızı okumak için tıklayınız.

Paylaş :