Çankaya Caddesi Vidinli Apt. 17/3 ANKARA

Hipospadias Ameliyatı ve Süreci Nasıldır?

Hipospadias Ameliyatı ve Süreci Nasıldır?

Hipospadias Ameliyatı

Hipospadias idrar deliğinin penisin ucunda değil, altında veya gövdede bulunması hastalığıdır. İdrar deliğinin penisin altında görülmesi hipospadiasın daha sık rastlanan bir formudur. Basit bir ameliyat ile tedavi edilebilmektedir. İdrar deliği penisin gövdesindeyse tedavisi tahmin edileceği üzere biraz daha zor olmaktadır. 

Hipospadias Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Hipospadias ameliyatında idrar deliği, penis ucuna taşınmaktadır. Bunun için sünnet derisi veya penis derisinden deri almak gerekmektedir. Ameliyat esnasında hem dikiş kullanılmakta hem de idrar kanalının oluşturulması ardından üzerine katman olarak yama getirilmektedir. Hipospadias ameliyatı sırasında penis eğriliğinin de düzeltilmesi gerekmektedir. Operasyon 2 saat civarında sürmektedir. 

Hipospadias ameliyatı sırasında; çocuğu ikinci bir operasyondan kurtarmak için sünnetin de yapılması önerilmektedir. 

Hipospadias Ameliyatı Ne zaman Yapılmalıdır?

hipospadias ameliyatı için en uygun dönem 2 yaş öncesi olarak görülmektedir. 2-6 yaş arasını kapsayan fallik dönemde çocuk cinsel kimliğini keşfedeceği için penise bir müdahelede bulunulması önerilmemektedir. 

Hipospadias Ameliyatı Sonrası

Hipospadias ameliyatından sonra çocuk aynı gün içinde evine dönebilmektedir. İyileşme sürecinde en büyük görev anne ve babaya düşmektedir. Ameliyattan sonraki 3-5 gün içinde pansumanlar açılmaktadır. Hipospadias'ın tipine yani idrar deliğinin konumuna göre çocuğun ameliyattan sonra natibiyotik tedavisi alması gerekebilmektedir. 

İyileşme için bir hafta kadar idrar sondasının takılması ve çıkarılmadığından emin olunması gerekmektedir.  Bu gibi nedenlerle; bebeklerde bezli dönemde ameliyat sonrası bakım daha kolay olmaktadır. 

İLGİLİ KONULAR