Çankaya Caddesi Vidinli Apt. 17/3 ANKARA

Gömük Pipi Tedavisi

Mikropenis'de penis yapısal olarak normaldir, ancak uzunluğu yaşa göre normların 2.5 SD altındadır. Yeni doğanda penis uzunluğu tam gerildiğinde pubisten itibaren en az 1.9 cm olmalıdır. Genellikle bir nedenle testosteron (erkeklik hormonu) yetersizliği ya da testosterona cevapsızlık söz konusudur. Doğum sonrası ve ergenlik öncesi testosteron tedavisi ile en azından cinsel ilişkiye yetecek boyutlara ulaşmak mümkündür.

Gömük penis de ise penis boyu normaldir. Ancak göbek latı yağ dokusunu fazlalığı nedeni ile ya da sünnet hatalarına bağlı olarak penis deri altında gömük kalmıştır. Bu durum mikro penisten farklı olup uygun cerrahi girişimle tatminkar sonuçlar alınabilir.

Gömük Pipi Probleminin Nedenleri

Yapılan araştırmalar sonucunda elde edilen veriler gömük pipi probleminin nedenleri arasında; hipofiz bezinde yaşanan sorunlar, anne karnında penis büyümesinin yetersiz olması, testosteron seviyesinin yetersiz olmasıdır. Bu nedenlerin ortadan kaldırılması ve tedavi edilmesi çocuğun yetişkin döneminde cinsel fonksiyon bozuklukları yaşamamasını, bu konuda psikolojik durumunun iyi olmasını ve bebek sahibi olabilmesini sağlamaktadır.

 

Gömük Pipi Nasıl Tedavi Edilir

Gömük pipi probleminin tedavisinde iki ayrı görüş ortaya atılmaktadır. Bu görüşlerden biri gömük pipi probleminin çocuk kilo verince ve yetişkinlik dönemine yaklaşınca kendiliğinden düzeleceğidir. Diğer görüş ise; mutlaka tedavi edilmesi gerekliliğidir. Çünkü yetişkin erkekler bu problem için doktora başvurmaktan çekinmekte ciddi fizyolojik ve psikolojik problemler açığa çıkmaktadır. Çocuk ürolojisi uzmanları tarafından ayrıntılı bir muayene ve değerlendirme süreci sonrasında problemin mikro penis mi yoksa gömük pipi mi olduğuna karar verilmektedir. Sonrasında çocuğun ailesi ile ortak karar alınıp en uygun tedavi yöntemi, çocuğun fallik dönemi öncesi ya da sonrasında bir dönemde uygulanmaktadır.