Çankaya Caddesi Vidinli Apt. 17/3 ANKARA

Kum yada Böbrek Taşı Olan Çocuklarda Beslenme

Kum dökme problemi ya da böbrek taş olan çocuklarda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta su ve sıvı alımının arttırmasıdır. 

Aşırı tuz ve tuzlu gıda tüketilmemesi de, böbreklerden kalsiyum, yani kum atılımını arttırabileceği için, mutlaka dikkat edilmesi gereken bir diğer noktadır.
Taşların büyük kısmı, idrardaki Kalsiyum ve Okzalat adı verilen 2 maddenin birleşmesinden meydana geldiği için, Okzalat içeren gıdaların çok tüketilmemesine çok dikkat etmek gerekir.

Okzalattan zengin gıdalar, zaten çoğunlukla, abur cubur diyebileceğimiz yiyecek ve içeceklerdir. Bunlar; Çikolata, gofret ve kakaolu yiyecekler, cipsler, çay-kahve ve kola türü asitli içeceklerdir. Ayrıca, ıspanak ve çilek de bol miktarda okzalat içeren gıdalardır. Fazla yenilen portakal ve mandalina da, vücutta okzalata çevrileceği için, bu gıdaları tam kesmeden ama kararında yemekte fayda vardır (Yani her sabah portakal suyu içmek, biraz fazla olabilir).

“BEBEĞİMİN BEZİNDE PEMBE, KIRMIZI LEKELER GÖRÜYORUM !”

Bebek ve çocuklarda da, büyüklerde olduğu gibi, kum dökme sorunu ile karşılaşılabilir. Bebeklerde kum dökme, genellikle, annenin bebeğinin bezinde pembe, kırmızı bazı lekeler ya da parçacıklar görmesi ile fark edilir. Aslında, bebeklerde oldukça sık karşılaşılan bu sorun, bebek büyüyüp, böbrekleri geliştikçe ve bebek su içmeye başladıkça kendiliğinden düzelir. Yani çok telaşlanılacak bir durum değildir. Ancak, kum dökme, böbrek ve idrar yollarında taş oluşması için bir risk oluşturduğunda, kum dökme sorunu olan bebeklerin, böbrek ve idrar yollarının, ultrason ile mutlaka kontrol edilmesi gerekmektedir.

Ayrıca, kum dökme ile birlikte, bazı metabolik rahatsızlıklar (idrarda aşırı kalsiyum ve okzalat atılımı, kanda kalsiyum ve ürik asitin yüksek olması gibi) olabileceği için, bazı idrar ve kan tahlillerinin de yapılmasında da büyük fayda vardır. Ultrasonda taş görülmüyor ise, bebeğin 2 yaşına kadar, 3-4 ayda bir kez ultrason ile kontrol edilmesi yeterli olacaktır.

Ultrason kontrollerinde taş saptanırsa ve boyutu 5-6mm ya da üzerine çıkarsa, o zaman taşın tedavisi için de bir takım girişimlere (taş kırma, ESWL) başvurmak gerekli olabilir.

 

Süt ve süt ürünleri, çocuğun büyümesi için çok önemli olduğu için, mecbur kalınmadıkça kesilmeleri önerilmez. Ancak çok fazla tüketmemeye de özen göstermek gerekir. Limonata, taş için koruyucu bir içecektir ve bir miktar şeker ile tatlandırılmış ev yapımı limonata, taşı olan çocuklarda önerilmektedir.

Kabızlık, barsak hareketlerini yavaşlatıp, gıdaların haddinden fazla bir şekilde emilimini arttırdığı için, kum döken ya da taşı olan çocuklarda, kabızlığa dikkat etmek de son derece önemlidir. Bazı özel taşların (sistin, ürik asit gibi) varlığında, doktorlar daha farklı diyetler de önerebilmektedir.

Diyet ile kum dökmenin azaltılamadığı durumlarda ya da çok sık tekrarlayan taşların olması halinde, ilaç tedavisine geçmek gerekli olabilir.