Çankaya Caddesi Vidinli Apt. 17/3 ANKARA

Çocuklarda İnmemiş Testis

Çocuklarda İnmemiş Testis

Çocuklarda İnmemiş Testis

Doğuma az bir zaman kala kasık kanalından geçerek karın içinden torbalara inmiş olması gereken testislerin, bu inişi gerçekleştirmemiş olmaları rahatsızlığına inmemiş testis denmektedir. İnmemiş testis erken doğan bebeklerde daha sık karşılaşılan bir problemdir.

Testis veya testisler doğumdan sonraki ilk 6 ay torbalara kendiliğinden inebilmektedir. Ancak 6 ay geçmesine rağmen kendiliğinden düzelmemişse testisler torbaya cerrahi müdahele ile indirilmelidir. 

İnmemiş Testis Neden Tedavi Edilmelidir?

Kasıklarda ve torbalarda vücut ısısı, karın içine göre birkaç derece daha serin olmaktadır. bunun nedeni testislerin sıcak ortamda bozulmaya uğramasıdır.

Testisler sıcaklığa maruz kaldıklarında bozulma göstermekte bu da ilerki yaşlarda kısırlığa yol açmaktadır. Karın içindeki ısıdan dolayı testislerin karın içinde uzun süre kalması spermlerin bozulmasında önemli rol oynamaktadır ve zaman kaybetmeden testislerin karın içinden torbalara indirilmesi gerekmektedir. 

İnmemiş Testisin Nedenleri

İnmemiş testisin en bilinen nedeni hormonal denge bozukluklarıdır. Çünkü testislerin, torbalara inmesinde hormonlarla olan ilişkisi önem taşımaktadır. Burada yaşanan bir problem testislerin beklenen inişi gerçekleştirmesini engellemektedir. 

Erken doğan bebekler anne karnındaki gelişimi normal sürede tamamlayamamış oldukları için inmemiş testis probleminin görülme olasılığı, gelişimini anne karnında tamamlayan bebeklere göre daha fazladır. Ayrıca; ailede inmemiş testis öyküsünün bulunması da çocukta inmemiş testis görülme ihtimalini arttıran bir sebep olarak karşımıza çıkmaktadır. 

İnmemiş Testis Ameliyatı Nasıl Yapılır?

İnmemiş testisin tek tedavisi cerrahi girişimdir. İnmemiş testis ameliyatı kolay ve başarı oranı yüksek bir ioperasyondur. Ne kadar erken yaşta uygulanırsa müdahalenin etkisi de o kadar fazla olmaktadır. 

Ameliyat bölgeye açılan 1 cm'lik kesi ile gerçekleştirilmekte ve ameliyat esnasında testisler karın içinden torbaya cerragi müdahele ile indirilmektedir. Genel anestezi altında uygulanmaktadır. Bu nedenle işlemden önce hastaya bazı tetkikler yapılması gerekmektedir. Ameliyat 1 ile 3 saat arasında sürmektedir. 

İnmemiş Testis Ameliyatı Öncesi Yapılan Tetkikler

  • Fiziki muayene
  • Ultrasın
  • İdrar testi
  • Anestezi kontrolü

İLGİLİ KONULAR