Çankaya Caddesi Vidinli Apt. 17/3 ANKARA

Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu

Çocuklarda İdrar Yolu EnfeksiyonuÇocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonuna Dikkat!

Tuvalet alışkanlığını sağlıklı bir şekilde kazanmış çocuklarda bile ‘idrar tutma’ davranışı görülebiliyor. Hele ki kreş ya da anaokuluna giden çocuklar, çeşitli sebeplerden tuvalete gitmek konusunda isteksiz davranabiliyor.

Maalesef bu da zaman içerisinde ‘çocuklarda idrar yolu enfeksiyonuna’ neden oluyor. Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu, idrarın mesanede uzun süre beklemesi ve bakterilerin çoğalmasına neden olmaktadır. Bakterilerin çoğalmasıyla mesanede bulunan koruyucu hücreler bozulmaktadır.

İdrar yolu enfeksiyonu bebeklerde ve çocuklarda -sanılanın aksine- oldukça sık gelişebilir. Enfeksiyonun en temel belirtisi çocuklarda ve bebeklerde huzursuzluk ve rahatsızlık olmasıdır. İhmal edilen idrar yolu enfeksiyonu uzun vadede böbreklerde hasara sebep olabilmektedir.

Üst solunum yolu hastalıklarından sonra çocuklarda en sık görülen enfeksiyon, idrar yollarında gelişmektedir.

İdrar tutma davranışının dışında, daha büyük çocuklarda tuvalet alışkanlıklarının yeniden gözden geçirilmesi gerekmektedir. Genital bölge temizliğinin nasıl yapılacağı çocuklara iyi öğretilmelidir. Tuvalete girmeden önce ve çıktıktan sonra elleri güzelce yıkamak alışkanlık haline getirilmelidir. Özellikle okul gibi yerlerde çocuklar, kendi öz bakımlarını doğru bir şekilde yapabilmelidirler. Daha ufak yaştaki çocuklar (3 yaş grubu) okulda kendi temizliklerini yapamazlar, bu sebeple her akşam mutlaka genital bölge temizliğini ebeveynlerin yapması yararlı olacaktır.

İdrar yolu enfeksiyonunun en büyük nedenlerinden biri, kakadan idrar yoluna ilerleyen bakterilerdir. Bu sebeple bebeklik çağından itibaren genital bölge temizliği çok önemlidir. Kız çocuklarda idrar yolu enfeksiyonunun daha sık görülmesi genital yapılarının enfeksiyon kapmaya daha uygun olmasına bağlıdır.

Çocuklarda İdrar Yolu Belirtileri Nelerdir?

  • Huzursuzluk, iştahsızlık, emmek istememek
  • İdrar yaparken yanma hissi
  • İdrarda kan
  • Karın ağrısı
  • Büyüme geriliği, kilo alımının yavaşlaması
  • Kusma, ishal,
  • İdrarda kötü koku
  • Karın bölgesinde şişlik
  • Sürekli olarak ağlama

Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi

Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu tedavisine karar verilmeden önce mutlaka idrar tahlili ve kültür testi istenir. Tahlil sonuçlarına göre antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlar verilebilir. Antibiyotikler 2 gün içerisinde enfeksiyonu çözmeye başlar. İlaç tedavisi süresince evde çocuğa bol sıvı vermek, gün içerisinde sık idrara çıkmasını sağlamak gerekmektedir.

Enfeksiyon tamamen geçene kadar çocuğun beslenme planına asitli gıdalar almamak gerekmektedir. Narenciye, nar, domates gibi besinlerden tüketilmemelidir. Genital temizliğine titizlikle dikkat edilmektedir.

Çocuklarda pamuklu kumaş kullanımı, idrar yolu enfeksiyonunun tekrarında mutlaka önerilmektedir. Pamuklu giysiler, bakteri üremesini engellemek için daha avantajlıdır.

İlaç tedavisine rağmen, çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu tekrarlıyorsa, detaylı ultrason çekilmelidir. Enfeksiyonun altta yatan başka bir sebepten olup olmadığını araştırmak gerekir.