Çankaya Caddesi Vidinli Apt. 17/3 ANKARA

Bebeklerde Hidrosel Tedavisi

Hidrosel, testisin etrafındaki kesede (tunika vajinalis) sıvı birikmesi anlamına gelir. Testisi karın içine birleştiren doğum öncesi kanalın açık kalması nedeni ile gelişir. İlk 18-24 ayda kendi kendine kapanabilir. Ancak boyut artımı varsa ya da kese içine barsaklar da giriyorsa (fıtık) cerrahi tedavi gerekir. Basit bir işlem olup hasta aynı gün taburcu edilir.

Hidrosel aslında basit anlamıyla doğum sonrası kapanması gereken kasık kanalının kapanmadığının bir göstergesidir. Kasık kanalı kapanmadığı için karın içerisinde bulunan doğal su ve sıvı kasık kanalından akarak çocuğun skrotum adı verilen torbaların içerisine dolar. Hidrosel korkulacak bir durum değildir. Çünkü aslında hidroselin kendisi testise zarar veren bir problem yaratmamaktadır. Ancak hidrosel, bir göstergedir. Neyin göstergesidir: kasık kanalının açık kalmasının bir göstergesidir. Bu ise çok basit anlamıyla bir fıtığın öncü lezyonudur. Bu nedenle hidrosele bazen su fıtığı adı da verilmektedir. Biz hidrosel tespit ettiğimiz zaman bebeklerde özellikle 1,2,3 aylık bebeklerde hemen müdahale önermeyiz. Çünkü zaman ile kendiliğinden düzelebilecek bir problemdir.

Genellikle en geç 2 yaşa kadar beklemeyi tavsiye ederiz. Ama çocuk 2 yaşını geçtiği halde hala hidroseli devam ediyorsa veya bekleme süresince azalmak yerine hidrosel giderek artıyorsa veya bu bekleme süresince hidrosele bilinen anlamda kasık fıtığı durumu da eşlik ediyorsa artık o hidroselin düzeltilmesi gerekir. Çünkü kasık fıtığı daha önemli bir problemdir. Ve düzeltilmezse fıtık boğulması gibi daha ciddi sorunlara yol açabilir.

Hidrosel Türleri

Hidrosel problemi doğumsal nedenlerle ve erişkin dönemde görülen tür olarak ikiye ayrılmaktadır. Sıklıkla bebeklerde görülen bu problemin asal nedeni anne karnında testis yerleşiminin sağlıklı bir şekilde gerçekleşememesi ve testisin skrotuma indiği sırada keseciğin kapanmaması probleminin sonucu olarak açığa çıkmaktadır. Karın içindeki sıvı bu açık kalan kesecikten girerek testis etrafında toplanmaktadır. Yeni doğan erkek bebeklerin yaklaşık %6’sında görülen bu problem; karın içerisindeki diğer organlara zarar verilmemesi amacı ile tedavisi şarttır.

Hidrosel Tanısı Nasıl Konulur

Fiziksel muayene ile kolay bir şekilde teşhis edilebilen hidrosel problemi; testis tümörü gibi birtakım daha ciddi problemlerin olup olmadığını tespit amacı ile ultrason ve MR gibi görüntüleme sistemlerinden faydalanılarak da tanısı konulabilmektedir.